szydelkujące babcie

Szydełkowały nasze babcie, ich babcie i babcie ich babć ….

Tak sobie plotę i plotę, ale zupełnie nie mam pojęcia jak i gdzie to wszystko się zaczęło. Poszperałam w necie i oto czego się dowiedziałam.

Historia szydełkowania sięga znacznie dalej w naszą przeszłość niż moglibyśmy przypuszczać. Pierwsze odnalezione robótki mają aż 3100 lat (!) i pochodzą z Jutlandii. W egipskich piramidach, pełnych cennych przedmiotów, znaleziono skarpety datowane na XIII w p.n.e. Kawał czasu, prawda?

Tak do końca niewiadomo gdzie dokładnie narodziła się technika szydełkowania. Istnieje kilka teorii mówiących o jej powstaniu. Pierwsza głosi, że szydełkowanie narodziło się w Arabii, skąd, dzięki kupcom, zawędrowało na wchód do Tybetu, a na zachód – do Hiszpanii. Inne źródła podają, że kolebką szydełkowania jest Ameryka Południowa, gdzie rdzenni mieszkańcy wyplatali pierwsze prace. Najbardziej powszechna teoria wskazuje Chiny jako miejsce powstania tego niezwykłego rękodzieła. Prawdopodobnie szydełkowanie miało swój początek w starej, chińskiej technice haftowania zwanej tamborkiem. Polegala ona na przewlekaniu igłą zakończoną haczykiem nitki przez naciągnięty na ramie materiał.

hand-453199_1280

Pod koniec XVIII w. technikę tę przekształcono w „szydełkowanie w powietrzu”, bez tkaniny. Stało się to już w Europie, a dokładnie we Francji. A jak szydełkowanie trafiło do Europy? Przyczyniły się do tego wyprawy krzyżowe (1096-1270), które znacznie zbliżyły do siebie trzy najwiękse cywilizacje: łacińską, grecką i muzułmańską, prowadząc do bogatej wymiany kulturowej.

Według jeszcze innej teorii przypuszcza się, że we Włoszech, około 1500 r., tworzono tzw. „techniką mnisiej pracy” koronki szydełkowe do zdobienia szat liturgicznych, ale technika ta znana już była w XIII w., czego dowodem są rękawiczki odnalezione na rękach papieża Innocentego IV.

Tak czy siak – Europa przytuliła szydełkowanie bardzo mocno, głównie Włochy, Francja i Belgia. Rozwijało się ono przede wszystkim na dworach i w bogatych domach, gdzie w dobrym tonie było posiadanie tej umiejętności, gdyż była to sztuka finezyjna i fantazyjna. Wszelkie koronki były niezwykle cenionym dobrem, które ujmowano nawet w spisach inwentarzowych i dawano w posagach. Zaczęły tworzyć się regionalne szkoły które rozwijały przeróżne techniki wykonywania koronek. Do najbardziej znanych zaliczamy:

  •  koronki irlandzkie

koronka irlandzkaTechnika ta początkowo polegała na łączeniu poszczególnych elementów poprzez przyszywanie ich do siatek i tiuli; obecnie łączy się je szydełkiem

 

 

 

 

 

  • koronki weneckie

korocka wenecka

Są to niezwykle delikatne koronki, wykonywane z najcieńszych nici.

 

 

 

  • koronki z motywów

koronka brugijskaKoronka ta składa się z kilku, zazwyczaj dwóch, trzech łączonych ze sobą motywów.

 

 

 

 

  • koronka burgijska

 

koronekczar_546         koronka ta składa się z charaktersytycznych ozdobnych taśm

Dodam jeszcze, że obie powyższe prace, to jest koronki z motywów oraz koronki burgijskiej, znalazłam na blogu Zygfryda. Zapraszam na bloga Zygfryda, gdzie znajdziecie mnóstwo ciekawych prac, niezwykle misternych i delikatnych: koronekczar.blox.pl.   Spójrzcie na przykład na to, prawda, że cudne?

koronekczar_547

Pisząc tego posta popełniłąm bład, który dzięki Zygfrydowi właśnie poprawiłam 🙂 Zygfryd, dziękuję za czujność i zapraszam częściej 🙂

A teraz, wracjając do głównego tematu, z czasem szydełkowanie stało się bardzo popularne, a to co popularne, zdaniem bogatych panienek, przestaje być wyjątkowe, zatem klasa wyższa wyzbyła się tej sztuki na rzecz klasy średniej. Tak było do XX w., kiedy to dzięki królowej Elżbiecie szydełkowanie ponownie zostało uznane za niezwykle twórcze i wartościowe rękodzieło. Zmieniająca się moda i obowiązujące w niej trendy, a zwłaszcza Coco Chanel, przyczyniły się do dalszego rozwoju tej sztuki w Europie.

Mijały lata, a szydełkowanie przechodziło kolejno różne etapy, raz stawało się niezwykle popularne, innym znów razem  – mało zajmujące. Obecnie znów przechodzi swój renesans. Coraz więcej osób sięga po szydełko, by udziergać coś dla siebie czy znajomych, od biżuterii, po bieliznę, że o chustach i swetrach nie wspomnę. Powstało wiele wydań, z których można czerpać wiedzę i inspirację. W dobie internetu dostęp do informacji jest powszechny, a net aż pęka od ciekawych pomysłów. Jakość prezentowanych prac jest równie wysoka.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak sięgnąć po szydełko!

 

źródła:

http://centrumrekodziela.pl/artykuly/historia-szydelkowania

http://srebrnaagrafka.pl/artykuly/historia-szydelkowania

http://www.creativespotlite.com/crochet/history-of-crochet.htm

https://knittingpatternscoffer.wordpress.com/2014/01/21/koronka-irlandzka/

http://www.btz-pttk.krakow.pl/wycieczki-objazdowe.php?kod=LCAKORO

https://fotoelzbieta3.wordpress.com/tag/wenecja/

http://koronekczar.blox.pl/2010/02/Zboj-i-stare-koronki.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>